Minimal invaziv Glokom Tedavisi

Trabectome cerrahisi göz içi basıncını düşürmek için 2005 yılından beri uygulanan bir yötemdir. Yöntem iyi bir güvenik profiline sahiptir. Genellikle katarakt cerrahisi ile birlikte uygulanır.

Glokomda göz basıncını düşürmek için cerrahi:

Trabektomi cerrahisi

Eğer glokom tanısı almışsanız ve kataraktınız var ise  gözün doğal drenaj yollarından akımı artıraran minimal invazif Trabektomdan yarar görebilirsiniz. Glokomun bir çok formu bu yöntemle tedavi edilebilir. Açık açılı ve kapalı açılı glokom gibi kontrol altındaki üveitik glokoma için de kullanılabilir.

Trabectome cerrahisi katarakt müdahalesi olmadan tek başınada uygulanabilir ancak çoğunlukla kombine cerrahi tercih edilir.

Yaygın iki senaryo vardır: There are two common scenarios:
1. Damla yada laser ile yeterli şekilde kontrol altına alınamayan primer glokomunuz var ve aynı zamanda (bulanık görme, kamaşma yakınmalarınız)  kataraktınız var ise.
2. Bulanık görme ve kamaşma yakınmalarına neden olan kataraktınız var ve glokom için kullandığınız damlaları azaltmak istiyorsanız.

Trabektom nedir?

Trabektom ile Schlemm kanalı önündeki trabeküler ağ dokusu alındıktan sonra göz içi sıvısı toplayıcı kanallardan serbestçe boşalır.

Trabectome cerrahisi gözden sıvı çıkışını artırır . Trabektomun ucu doğal drenaj yolunda akımı azaltan süzgeç benzeri dokunun(trabeküler ağ) kaldırılmasında kullanılır. Uygulama kornea dan yapılan küçük bir kesiden gerçekleştirilir.

Ameliyat olduğum gün evime dönebilirmiyim?

Evet, Trabektom ayaktan hastalarda uygulanan 5 ila 15 dakika süren bir işlemdir. Damla veya enjektabl anestezikler ve konfor için damar yolundan sakinleştirici ilaçlar kullanılabilir. Ameliyat olduğunuz gün evinize dönebilirsiniz. Ertesi gün göz polikliniğinde enfeksiyon veya enflamasyon kontrolü yapılması gerekir. Uygulanan sedasyon nedeniyle evinize kendi başınıza gitmeniz önerilmediğinden bir yakınınız ile gelmeniz uygun olur.

Trabectome uygulaması

Trabektomun başarı şansı nedir?

Çalışmalar trabektomun göz içi basıncı %30 kadar düşürdüğünü aynı zamanda alınması gereken antiglokomatöz göz damlası ihtiyacını azalttığını göstermektedir. Trabectome, henüz konvansiyenel glokom cerrahisi ile randomize kontrollü bir çalışma ile karşılaştırılmamıştır. Birçok çalışmada bir yıl süresince Trabektomun başarı oranı konvansiyonel filtran cerrahiye benzer bulunmuştur, ancak daha uzun süreli çalışmalar henüz eksiktir.

Trabektom dan sonra göz basıncım yeterince düşmez ise?

Trabektom cerrahisi her vakada etkili olmayabileceğinden, glokom ilaçları veya ek bir cerrahi gerekebilir. Bununla birlikte Trabektom cerrahisi takibeden konvansiyonel glokom cerrahisinin başarısını olumsuz etkilemez.

Normal yaşamıma ne zaman dönebilirim?

Göz ameliyatlarının çoğunda olduğu gibi en az bir hafta boyunca ağır kaldırma veya diğer efor gerektiren aktivitelerden kaçınılmalıdır. Bazı hastalar ameliyatatn sonraki ilk gün net bir görüşe sahip olurken görmenin düzelmesi çoğunlukla birkaç gün sürer. Bu süre boyunca aletlerle çalışma, araç kullanma gibi yetenekleriniz etkilenebilir.

Glokom ilaçlarımı kullanmaya devam etmem gerekecekmi?

Glokom ilaçlarınız ameliyattan sonra genellikle bıraktırılır. Gerekli olduğu durumlarda aylar sonra kademeli olarak tekrar başlanabilir. Ameliyattan sonraki 2 ay boyunca üç farklı ilacın: Antibiyotik, Steroid ve Pilokarpin damlanın kullanılması önemlidir.