Omega 3 ün görmenize faydaları

Omega 3 ün görmenize faydaları

Yağ asitleri macula dejenerasyonuna faydalı olabilir. Santral sinir sistemine omega 3 ün yararı iyi bilinmektedir. Ancak bu esansiyel yağ asitlerinin görmenize de iyi gelebileceğini bilmiyor olabilirsiniz. Bu yağlar esansiyel olarak adlandırılmaktadır çünkü eksikliği durumunda enflamatuar ve dejeneratif hastalıklar görülür, yaşam sürdürülemez.
İnsan vucudunda bu yağ asitleri üretilemediğinden, bu sağlıklı yağları besinlerle, balık yağı gibi ürünler ile dışardan almak zorundayız. Omega-3 yağ asitlerinin üç ana tipi şunlardır:
! docosahexaenoic acid (DHA)
! eicosapentaenoic acid (EPA)
! alpha-linolenic acid (ALA)
Docosahexaenoic Acid (DHA), Beyin , kalp ve göz sağlığı üzerindeki etkileri araştırılmış, omega-3 yağ aside tipinde esansiyel bir besindir. Vücutta bir çok dokuda bulunmakla birlikte ençok:
1) Beyin,
2) Sinir sistemi
3) ve Retina da bulunur.Hem DHA hemde EPA oksidatif, inflamatuar ve yaşa bağlı dejeneratif değişikliklere karşı koruyucu etkili uzun zincirli yağ asitlerindendir. Bu üç hasar oluşturucu process yaşa bağlı macula dejenerasyonu gelişimi ile sonuçlanabilir.
Omega-3 yağ aside tüketimi ile yaşa bağlı macula dejenerasyonu gelişimi arasındaki ilişki bir çok çalışmada gösterilmiştir. Somon ve uskumru gibi yağlı balıkların haftada 2 kez gibi tüketilmesi macula dejenerasyonu riskini azaltmaktadır.
Avustralya ve Singapur dan araştırmacılar ‘yaşa bağlı macula dejenersyonu önlenmesinde primer olarak diyet de Omega-3 yağ asitleri ve balık tüketimi: sistemik bir inceleme ve Meta analiz’ başlıklı bir çalışma yayınlamışlardır. Bu meta analiz önceki 9 çalışmada yaklaşık 89bin e yakın kişi, ve bunlardan macular dejenerasyon gelişmiş olan 3bin kişinin istatiksel ve meta analizine dayanmaktaydı.
Araştırmacılar diyet de balık yağı tüketiminin geç tip macular dejenerasyon gelişimini %38 azalttığını bulmuşlardır. Ayrıca haftada 2 kez balık tüketenlerde yalnızca geç tip YBMD gelişimi değil erken tip YBMD (yumuşak druzen veya retina pigment epitel değiiklikleri) gelişim riskinin de azaldığını bulmuşlardır.Bildirilen olumlu neticeler nedeniyle National Eye Institude halen Age Related Eye Disease Study 2, çalışmasını sürdürmekte; Balık yağı, antioksidanlar lutein ve zeaxantin in yararını araştırmaktadır.
Sonraki makalemde balık yağını besin ve takviyeler ile diyetimize nasıl dahil edebileceğimize bakacağız.
Leslie Degner, RN, BSN www.WebRN-MacularDegeneration.com