Çocuğunuzda Kırmızı Göz Gelişirse!

Gözün en dış tabakasının iltihaplanmasına genel olarak kırmızı göz denmektedir, gerçekte çok sayıda koşullarda göz kırmızı yada pembe görünebilir.
Konjonktivit erişkinlerde de görülebilir, ancak en sık enfeksiyona karşı daha savunmasız olan genç çocuklarda görülür. Aslında, kırmızı göz salgını dersliklerde ve kreşlerde daha hızlı yayılır. Bu tip toplu yaşam alanlarında konjunktivit gelişimini önlemek için sık sık el yıkama ve dezenfeksiyon spreyi gibi ilave önlemler almak gerekir.

Konjonktivit Türleri;

Çocuğunuzda konjunktivit veya başka bir rahatsızlık olup olmadığını belirlemek için bir göz doktorunun görmesi gerekir. Sorun Konjunktivit ise, gözlerin görünüm ve muayenesi konjonktivitin tipi hakkında ipuçları sağlayacaktır:
␣ Viral konjonktivitde genellikle aşırı sulama ve hafif bir akıntı vardır, sadece bir gözü etkiler. Göz kapaklarınızın üzerinde kabuklanma bazen oluşur. Viral konjonktivit, bulaşıcıdır ve diğer virüsler gibi, antibiyotik ile tedavi edemez. Genellikle birkaç gün veya hafta içinde kendiliğinden iyileşir, özel bir nedeni olmadığı sürece, göz doktorları, normalde viral konjonktivit için ilaç reçetesi yazmazlar.
␣ ␣ Bakteriyel konjonktivit, genellikle her iki gözü tutar ve ağır bir akıntıya neden olur, Bazen göz kapaklarında yeşilimsi çapaklanma görünebilir. Bulaşıcı Bakteriyel konjonktivit tedavisinde antibiyotikli göz merhem veya damlası yardımcı olabilir.
␣ ␣ Alerjik konjonktivit her iki gözde kaşıntı, kızarıklık ve aşırı sulanmaya neden olur. Bazen burun tıkanıklığı, kaşıntı ve burun akıntısıda olabilir. Alerjik konjunktivit bulaşıcı değildir; ortamda allerjenler, toz ve duman gibi tahriş ediciler bulunduğunda gelişlir. Suni gözyaşı damlaları tahriş edici leri sulandırıp seyrelterek, antihistaminik tablet veya göz damlaları da yakınmaları kontrol etmede kullanılır.

Gözlerde yanma hissi ve ışık hassasiyeti de oluşabilir. Bütün konjonktivit tiplerinde suni göz yaşı damlaları ve göz kapakları üzerinden yerleştirilen, sıcak kompresler gözlerin biraz daha iyi hissedilmesine yardımcı olabilir.
Konjonktivit genellikle görmeyi tehdit etmeyen ve kalıcı hasar bırakmayan kolayca tedavi edilebilir yaygın bir sorundur.

Kırmızı Göz Yayılması Nasıl Engellenir;

Kreşler ve sınıflarda çocuklar yakın temas halinde olduğundan, kırmızı göz neden olan bakteri ve virüslerin yayılmasını önlemek zordur.
Öğretmenler, okul hemşireleri ve okul yöneticileri, derslik ve diğer paylaşılan ortamların dezenfekte edilmesini sağlayabilir, yayılmayı engellemek için çocuğunda kırmızı gözü olan veliler bildirmde bulunmaları için teşvik etmelidir.
Ebeveynler, kırmızı göz gelişmiş çocuklarını evde tutarak bulaşıcı aşama geçene kadar maruziyeti en aza indirmeleri gerekir. Bulaşıcı aşamanın geçip geçmediği genellikle 3-5 gün sonra çocuk doktorunuza danışılabilir.
Kırmızı göz salgını önlemek için ipuçları:
• Ellerinizi sık sık yıkayın ve çocukları aynı şeyi yapmaya teşvik edin. Sabun her zaman kullanılabilir olmalıdır.
• Kişisel eşyaların, el havlusu da dahil olmak üzere, okulda veya evde paylaşılmasına asla izin vermeyin.
• Çocukların, hapşırık veya öksürük esnasında ağızlarını ve burunlarını mendil kullanarak kapatmaları için teşvik edin.
• Bakteri ve virüslerin yayılmasını önlemek için, gözlere dokunulmamalı ve kaşınmamalıdır. Oyuncaklar, tabak, musluk, musluk kolları, vb ortak kullanılan yerleri temizlemek için antiseptik solüsyon kullanın.