Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanılığı

 

Çocuklarda Göz yaşı kanalı tıkanılığı tedavisi:

(Bebeklerde ve Çocuklarda göz sulanması, göz yaşarması tedavisi ) 

Doğuştan gözyaşı kanalı tıklı olan çocukların çoğunda kanal ilk aylar içerisinde nazolakrimal kanalın gelişmesi veya içerisindeki membranın gerilemesi ile birlikte açılır. Bazı durumlarda göz doktorunuz gözyaşı kanalının alt ucunu kapatan zarın açılması için özel masaj teknkleri önerebilir. Doktorunuz size doğru masaj tekniğini gösterecektir.

Gözyaşı kanalı masaj tekniği

gözyaşı kanalı tıkanıklığı

Masajın amacı gözyaşı kesesinde pozitif basınç yaratarak alt uçtaki zarın açılmasını sağlamaktır.Bunun için ellerinizi bebeğin yüzüne yerleştirdikten sonra işaret parmağınızı göz kapaklarının iç ucu ile burun kökü arasına yerleştiriniz,burada bulunan gözyaşı kesesinin üzerine ve aşağı doğru birkaç saniye bastırınız. Masaj gün içerisinde birçok defa tekrarlanmalıdır, örneğin her bez değişim sıklığı gibi.

 

Gözyaşı kanalını balon kateter ile genişletme tedavisi:

Yeni doğan ve küçük çocuklarda göz yaşı kanalı tıkanıklıklarında veya kısmı darlık olan yetişkinlerde pobing veya balon dilatasyon denen yöntem denenbilir. Gözyaşı kanal girişleri (punktum) bir enstruman ile genişletildikten sonra göz yaşı kanalı içerisine balon kateter uzatılır. Uygun pozisyona itilen kateter ucundaki balon harici pompa aparatı ile şişirilerek kese dar olduğu yerde genişletilir. Ardından gözyaşı kanalı sıvı ile yıkanabilir.

Balon kateter dilatasyon yöntemi geçirilmiş iltihap veya yara sekeli nedeniyle kapanmış  kanalı açmak için kullanılabilir.

Bazen hekiminiz kanalı açtıktan sonra kanal içerisinde 3-4 ay bırakılan bir tüp yerleştirebilir. Masaj ve dilatasyon yöntemlerinin başarılı olmadığı kanalın tam tıkalı olduğu durumlarda cerrahi seçeneğe yönelmek gerekir.