Hamilelikte ve emzirirken göze Lazer yapılırmı?

LASIK cerrahisi ile ilgileniyorsanız, hamile veya emziren kadınların LASIK cerrahisi için uygun aday olmadığını okuyabilirsiniz.  Ancak, LASIK cerrahisinin neden gebe veya emziren kadınlar için iyi bir fikir olmadığını bilmiyor olabilirsiniz. Kadınların bebek için olası riskleri anlamaları ve hamile veya emzirirken LASIK ameliyatı geçirmeleri durumunda neden en iyi sonuçlara ulaşamayacaklarını bilmeleri önemlidir.

Gözlük değerlerinde değişim

Hamilelik sırasında ve emzirme döneminde meydana gelen hormon dalgalanmaları nedeniyle kadınlarda gözlük reçetesi değişebilir. Hormon değişikliklerinin lensin şişmesine neden olduğuna inanılır, bu da hastanın hipermetropi, miyopi ve astigmatizmasını değiştirebilir. Hamileliğin erken aşamalarında başlayan hormon değişiklikleri, emzirmenin sona ermesinden birkaç ay sonrasına kadar devam eder. Mümkün olan en iyi görme düzeltmesi sonuçlarına ulaşmak için, hastalar gebe kalmadan önce LASIK ameliyatı gerçekleştirilmeli veya emzirmeyi bıraktıktan sonra iki ila altı asürey geçmelidir.

İlaç Kullanımı

LASİK – Lazer göz çizdirme esnasında hastalar bir çok ilaç kullanır. Bunlar arasında:

  • Sakinleştirici ilaç kullanımı: Cerrahi sırasında heycanı yatıştırmak ve ameliyattan hemen sonra dinlenmeye teşvik etmek için hastalara ameliyat öncesi hafif bir yatıştırıcı verilir. Hamile kadınlar bebekleri için risk oluşturacağından bu ilaçları kullanmamlıdırlar.
  • Göz damlaları: LASIK ameliyatından önce göz bebeklerini büyütmek için ve uyuşturmak için göz damlası uygulanır. LASIK ameliyatından sonra ise, enflamasyonu azaltmak ve enfeksiyonu önlemek için düzenli antibiyotik ve steroidal göz damlaları uygulayacaklardır.  Bu ilaçların gebe kadınlar üzerindeki etkileri tam olarak bilinmemekle birlikte, hastanın kan dolaşımına girecek ve özellikle de fetusun hayati organlarının oluştuğu gebeliğin ilk trimestirinde zarar verme potansiyeline sahip olacaktır.
  • Ağrı kesiciler:  ibuprofen inde dahil olduğu reçetesiz satılan bazı ilaçların, hamile kadınlarda kullanımı güvenli değildir.

Kuru Göz

Hamilelik sırasında meydana gelen hormon değişikliklerinin bir sonucu olarak, birçok kadın hamilelik sırasında ve emzirme sırasında kuru göz yaşar. Nitekim, hamile iken kontakt lens kullanan kadınların çoğu rahatsızlık bildirirler.

Cerrahiden önce  kuru gözü olan hastalar LASIK cerrahisi için ideal aday değildir. Tedavinin bir yan etkisi geçici göz kuruluğudur, bu nedenle hastalar ameliyattan önce normal gözyaşı üretimine sahip olmalıdır. Ameliyattan önce göz kuruluğu olması iyileşmeyi güçleştirir.

Sınırlı radyasyon maruziyeti

LASIK cerrahisi sırasında, hastalar çok düşük radyasyon seviyelerine maruz kalmaktadır. Bu sınırlı radyasyon maruziyeti, lazerle kornea insizyonlarını oluştururken ve korneayı yeniden şekillendirirken ortaya çıkmaktadır. Maruziyet süresi sadece birkaç dakika sürer. Düşük radyasyon maruziyetine rağmen, hamile kadınlar bebek için gereksiz risklerden kaçınmalıdır.

Lazer göz çizdirme hakkında daha fazla bilgi alın

Lazer göz çizdirme LASiK – SMiLE cerrahisi hakkında daha fazla bilgi almak ve uygunluk muayenesi için  “Hemen online randevı alın” düğmesini tıklayarak kolayca randevu oluşturabilirsiniz.

Manisa çevresinde iseniz ekibimiz size muayenenizde yardımcı olmak ve mümkün olabilen en iyi sonucu almanız için severek yardımcı olacaktır!