DALK kornea nakli

Kornea Nakli – DALK yöntemi

DALK – Derin Anterior Lamellar Keratoplasti Nedir ?

Korneada leke oluşumuna neden olan nedbe dokusu gelişmiş ise iki cerrahi seçeneğiniz vardır. 1.PK Korneanın tüm katlarının değişimi.  2. DALK; Korneanın yalnızca sorun bulunan ön kısmının değişimi.

PK
Penetran Keratoplasti

1. PK – Penetran Keratoplasti – Tam Kat Kornea Nakli

Geleneklsel kornea nakil yöntemidir. Korneanın tüm katları Epitel, Stroma ve Endotel alınır ve vericiden alınan doku ile değiştirilir. Mevcut kornea alım işlemi Trepan adı verilen, kurabiye kalıbı çıkarmada kullanılana benzeyer bir alet ile gerçekleştirilir. alınan ve nakledilen kornea dokularının uyumu için aynı Trepan vericide de kullanılır. Donör den alınan kornea alıcı gözünden alınan sorunlu korneanın yerine yerleştirilir ve stüre edilir.

Hastaların görmelirinde düzelme 6-24 ay  arasında değişir ve çoğu iyi bir görme elde edebilmek için kontakt lense ihtiyaç duyar. Her iki gözünde sorunu olan hastaların ikinci gözüne müdahale etmek için birinci gözünün tedavisi tamamlanana kadar ortalama 12 beklenir.  Elde edilen başarı 10 ila 20 yıl sürdürülebilir, bazen daha fazla ancak çoğunlukla daha kısa.

PK – KORNEA NAKLİNİN RİSKLERİ NELERDİR

  • Göze alınabilecek bir darbe nedeniyle rüptür riski (Yaşam boyunca ortalama %5)
  • Stür – Dikiş e bağlı komplikasyonlar
  • Endotel reddi (İmmun sistemin verdiği reaksiyon nakledilen dokunun kaybına neden olur)
  • Dekompensasyon (Korneanın olması gerektiği gibi sıvı pompalayamaması sıvı toplamasına, puslu görme ve ağrıya neden olur)
  • Bazı hastalarda Doku reddi gelişimini önlemek için kullanılan topikal kortzon damlaları Glokom a bağlı ikincil komplikasyonlara yol açar.

2. DALK  – Derin Ön Lameller Keratoplasti – Korneanın ön katlarının nakli

DALK
Derin Ön Lameller Keratoplasti – DALK

DALK, Tam kat kornea nakline alternatif bir yöntemdir. Epitelyal ve Stromal hücreler kendilerini yenileyebilir iken Endotel hücrelerinin böyle bir yeteneği yoktur. DALK yönteminde hastalar kendi endotellerini muhafaza ederler. Böylece kornea red riski dramatik şekilde azaldığından hastaların kortizonlu damla kullanma süreleride düşer. Kortizonlu damlaların glokom ve katarakt gelişimine yol açma riskleri bulunduğundan damla kullanımının azalması hastalarda bu risklerin görülme ihtimalinide azaltır. Damlaların yara iyleşmesini geciktirici etkileri olduğundan kısa süreli kullanım iyleşme süresinide kısaltır.

DALK cerrahisinde göz tam anlamıyla açılmadığından  göz darbeye karşı daha dayanıklıdır. PK hastasına karşın DALK cerrahisi geçiren hastanın hayatı boyunca nakledilen dokuda red gelişimi beklenmez. Bu özellikle genç aktif kişiler için önemli bir avantajdır.

Price Vision Group – Dr Francis Price kimdir ?

Price Vision Group
Cornea Research Foundation of America
Kornea hastalıkları ve Kornea nakli konusunda dünya çapında üne sahib Dr Price, Best Doctors in America ismine layık görülmüştür. Dr Price, Cornea Research Foundation of America nın kurucusudur. Gelişmiş Kornea Nakil yöntemleri konusunda eğitim vermektedir.
ABD – Indianapolis – 2014