Relex Smile lazer göz ameliyat yöntemi gerçekler

SMiLE Lazer göz ameliyatı hakkında bilmediğiniz 10 gerçek

1) Yeni bir yöntem değildir,

SMiLE Lazer göz ameliyatı ilk olarak 2008’de gerçekleştirildi ve zamanla daha rafine bir teknik haline geldi.  SMILE lazer göz cerrahisi sonuçlarıyla giderek daha fazla sayıda cerrahı etkilemiş ve bazı cerrahlar için tercih edilen prosedür haline gelmiştir.

2) Lazer göz cerrahisinin minimal invazif şeklidir

LASIK (çevresi 20mm olan flep) veya PRK (kornea yüzeyinden 8 mm çapında doku çıkarılması) ile karşılaştırıldığında SMILE nisbeten noninvazivdir.  ReLEx SMILE, tünel açma ameliyatı olup, sadece lentikülün çıkarılabileceği 3 mm’lik bir kornea mikro kesisi ile gerçekleştirilir. 


3) SMILE ile kornea duyu sinirleri korunur

Kornea duyu sinirlerine LASiK’den daha az hasar verir. Kuru göz veya oküler yüzey sorununuz varsa bunu dikkate almak gerekir. Geçmişte gözlerinizin LASIK için uygun olmadığı söylenmiş olsa bile SMILE için şansınız olabilir.

4) SMILE sonuçları, en az LASIK kadar güvenli ve hassastır

Yakın zamanda yapılan 102 hakemli  bir incelemede, SMILE ve LASIK arasında güvenlik veya sonuçların doğruluğu bakımından anlamlı bir fark gösterilemedi. Diğer bazı çalışmalar ise SMILE’in LASIK’ten daha doğru sonuç verebileceğini göstermiştir.

5) Gerginseniz, SMiLE  😉  düşünmelisiniz

SMILE prosedürü tek bir lazer ile yapılır. Bu kimin umrunda? sizin! Lazer göz ameliyatı, çoğu insan için sinirleri geren bir işlemdir, herşeyin bir adımda gerçekleşmesi sizi rahatlatan bir bonus olabilir.

6) SMILE lazer yöntemi sessiz ve kokusuzdur

SMILE’de (ve LASIK’de flep oluşturulurken) kullanılan femtosecond lazer sessizdir. PRK’da ve LASIK’in ikinci basamağında korneadan dokuyu çıkarmak (veya kaldırmak) için kullanılan kullanılan excimer lazer, kuvvetli tıklama sesine neden olur.  Lazer ile kornea dokusunda moleküler bağlar kırıldığında göz yüzeyinden ozon salınmı olur. Ozon vakum ile uzaklaştırılır, ancak bazı insanlar bu karakteristik kokuyu sinir bozucu bulabilir.

7) SMILE yönteminde bıçak kullanılmaz

Modern Femto LASIK’de olduğu gibi SMILE işlemi sırasındada kornea dokusunun kesilmeside, yakılmasıda söz konusu değildir. Çoğu kişi bunu çok rahatlatıcı buluyor! Her iki lazer, korneadaki moleküler bağları herhangi bir hasara neden olmaksızın kırmak için, soğukta ve son derece yüksek bir hızda çalışır. Yüzey ısısı yaklaşık 40 ° C’ye (sıcak bir banyo sıcaklığı) kadar yükselir.

8) Görmenin düzelmesi – LASIK de SMILE’den daha hızlıdır

SMILE sonrası görme iyleşmesi LASIK’e kıyasla biraz daha uzun sürer – LASIK’de görsel olarak iyileşme anında olurken SMiLE’da genellikle birkaç gündür. Bunun nedeni, SMILE  sonrasında kornea içindeki arayüzün oturmasıdır, bu yüzey lentikül çıkarıldıktan sonra iki yüzeyin birlikte jel oluşturduğu yerdir. İlk başta arayüzde kırışmalar olur – kendinden yapışkanlı band ile bir kitabı kapladığınızda olduğu gibi – ancak bunlar hızlı bir şekilde kaybolur ve birkaç gün içinde görme netleşir. İş veya yaşam biçiminiz ancak minimum kesintiye izin veriyorsa, LASIK sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.

9) Hipermetrop hastaların henüz SMILE şansı yoktur

Şimdiye kadar SMILE yalnızca -2.50 ila yaklaşık -10 arası kısa görüş özelliklerini düzeltmek için kullanılabilir (sahip olduğunuz astigmatizma dahil). LASIK’in aksine, SMILE halen, uzak görme sorunu olmayan kişilerin yakın okuma sorunlarını veya hipermetropinin tedavisinde  kullanılamamaktadır.

10) Sporcumusunuz ? SMILE daha iyi bir seçim olabilir

SMILE kornea bütünlüğü üzerinde daha az zararlı etkiye sahip olabilir , bu da aktif sporcular için daha iyi bir seçimdir. SMILE ameliyatından birkaç gün sonra tüm faaliyetlerinize devam edebilirsiniz. Bunalara, temas sporları, fitnes, yüzme, su sporları vb. dahildir.