Katarakt ameliyatı, ama hangi mercek?

Yeni teknoloji ile üretilen göz içi implantlara yada özel lenslere, PREMİUM göz içi lens (kısaca GİL) denmektedir. Şu kesindir ki PREMİUM lensler ile standart lenslere göre daha iyi kalitede görüntü elde edilir.

Katarakt ameliyatında Asferik Göz içi lensi

Doğal lensimiz ilerleyen yaşla birlikte farklı mesafleri net görme yeteneğini kaybeder.farklı mesafleri net görme yeteneğini kaybeder. Buna tıp dilinde uyum yeteneğinin kaybı yada presbiyopi denir. Lens uyum yeteneğini kaybederken aynı zamanda şeffaflığını ve saydamlığını kaybederse katarakt gelişimi söz konusudur. Etkilenen kişinin görmesi giderek bozulur.


Tekrar iyi görebilmek için katarakt ameliyatı gerekir. Ameliyat esnasında bulanıklaşmış mercek sıvılaştırılarak göz içerisinden alınır. Suni mercek geride bırakılan lensin şeffaf zarı içerisine yerleştirilir. Lensin bu şekilde sıvılaştırılarak alınmasına Fakoemulsifikasyon denmektedir.

Asferik Premium göz içi lensin pratikde yararı nedir?

– Akıllı Göz içi lensler ile kişinin bütün mesafelerde net görüş elde etmesi mümkündür.
– Kırma kusurları kompanse edilir
– Bütün ışık demetleri -genç bireylerin gözlerinde olduğu gibi- tek bir nokta üzerinde odaklanır.
– Görüntü kontrastı belirgin olarak daha iyidir.
– Araç kullanımı gibi görevlerde güvenlik artırılmış olur.

Ek bilgiler:

Asferite hakkındaki bilgilerimiz yeni değildir, aksine muhtemelen 2000 yıldan daha eskidir. Eski mısırlılar hassas optic-fizik formülleri bilmiyor olsalarda yeni kazılarda asferik kesilmiş optic mercekler üretmş oldukları bulunmuştur. Eski Mısıra ait bu asferik yüzey kesmli merceklerin en iyi görüntüyü elde etmek için deneyimle elde edildiği düşünülmektedir. Bu gün herbir dürbün yada bizim göz muayenelerinde kullndığımız cihazlarımız asferik mercekler içermektedir.