Sevin Gözlerinizi

Sağlığınıza özen gösterirken gözlerinizi gözardı etmemelisiniz. Görmenizi korumak için hergün yapabileceğiniz basit şeyler olduğunuzu biliyormusunz. Hemen basitçe öğrenmek için okumaya devam edin.

Düzenli görme testleri yapın

Görme testi, göz sağlığı kontrolünün yanı sıra,  diyabet, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon gibi temel sağlık durumlarının bulgularını teşhis etmeye yardımcı olabilir. Herkes iki yılda bir ya da göz hekiminin önerisine göre daha sık görme testi yaptırmalıdır.

Sağlıklı gıdalar tüketin

Sağlıklı, dengeli bir beslenme, göz hastalıkları riskini azaltır. Ispanak ve lahana gibi koyu yeşil, yapraklı sebzelerde bulunan, yağlı balıkda bulunan birçok omega-3 yağını ve luteini ekleyin. Vitaminler A, C ve E de yardımcıdır, bu nedenle günde en az beş porsiyon meyve ve sebze yiyin.  Ailenizde maküler dejenerasyon öyküsü varsa ( Merkezi görme kaybıyla sonuçlanan göz rahatsızlığı), göz doktorunuza beslenme takviyeleri için danışın.

Sigara içmeyi bırakın

Birçok kişi sigara ve göz hastalığı arasındaki bağlantıdan habersizdir. Eğer içiyorsanız, bırakın. Sigara, katarakt ve yaşla ilişkili maküla dejenerasyonu gibi göz hastalıkları gelişme riskini önemli ölçüde artıracaktır. Nekadar zamandır içiyorsanız için bırakmak için asla geç değildir.

Numaralı gözlüklerinizi kullanın

Yaşlandıkça birçok göz ve görme sorunu gelişir veya artar. Halk arsındaki inanışın aksine, gözlük ve kontak lensler kullanarak gözlerinizi daha da kötüleştiremezsiniz – gözlükler gözlerinizin daha verimli çalışmasına yardımcı olurlar.

Çalışırken düzenli aralar verin

Bilgisayar, tablet veya akıllı telefon gibi yakın bir şey üzerinde çalıştığınızda, göz kaslarınız aktif durumdadır. Bu durum sağlıklı kişilerde bile yakın çalışanlarda yorgunluk ve baş ağrılarına neden olabilir. 20/20/20 kuralını izleyin – her 20 dakikada bir, 20 saniye boyunca, 20 adım uzaklıktaki(5m) bir nesneye odaklanarak gözlerinizi dinlendirin. Ve gözlerinizi kırpmayı unutmayın, çünkü bu gözlerinizin kurumasını önlemeye yardımcı olur.

Güneş gözlüğü kullanın

Güneş gözlükleri görmenizi daha konforlu hale getirmenin yanı sıra, gözlerinizi UV ışığından korur. Güneş gözlükleri seçerken, daima CE işaretleri taşıdıklarından emin olmalısınız. Gündelik kıyafetlerinzle kullanmayı, seçebileceğiniz farklı güneş gözlüğü kategorilerinin yanı sıra profesyonel spor dalları için üretilmiş çerçeveler de vardır. Genç yaşlarda UV ışınlarına maruz kalmak en çok, çocuk yaşlarda göze zarar verir. Gözlerinizi güneş gözlüğü, şapka ile güneş ışınlarına karşı koruyun.

Kuru göz yakınmalarınız varsa tedavi olun

Gözler yeteri kadar göz yaşı üretmiyor veya gözyaşınızın kalitesi zayıfsa gözleriniz yorgun ve kuru hissedersiniz. Merkezi ısıtma, klima ve bilgisayar kullanımı durumu kötüleştirebilir. Birçok yetişkin, bir sağlık durumu veya ilaç kullanımına ikincil gelişen kuru gözlerden muzdariptir. Suni göz yaşı damlası tahrişi yatıştırır ve rahatsızlığı azaltır. Omega-3 takviyelerini alarak zamanla yardımcı olabilirsiniz. Bol su içirin ve sık sık göz kırpıştırmayı unutmayın. Gözleriniz sürekli kuruysa, göz doktorunuza söyleyin.

Ailenizdeki göz sorunlarını araştırın 

Pek çok göz rahatsızlığı ailesel görülebilir; basit, miyop ve hipermetrop dan daga ciddi glokom gibi hastalıklara kadar. Görme ile ilgili sorunların erken tesbiti, durumun ciddi hale gelmeden önce tanınmasına yardımcı olabilir.

Göz rahatsızlığınız varsa muayeninizi ihmal etmeyin..