Lazer göz cerrahisinden korkuyorsan, yalnız değilsiniz. Ancak hastalarımız endişelerinin yersiz olduğunu söylüyor

Lazer göz ameliyatı riskleri

Lazer göz ameliyatı, dünyadaki milyonlarca insanın daha iyi görme arzusuna çözüm olan çok basit bir işlemdir. Komplikasyonlar nadirdir ve Manisa BatıGöz’de lazer göz cerrahisinin riskini asgari düzeye indirmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.

Lazer göz cerrahisinin riskleri nelerdir?

Lazer göz cerrahisi dünyadaki en sık uygulanan elektif cerrahi prosedürlerden birisidir. Komplikasyon oranı% 4’ün altındadır ve komplikasyonların ortaya çıkması halinde, çoğu vakada ileri tedavi uygulanabilir.

Bununla birlikte, tüm cerrahi prosedürlerin bir dereceye kadar risk taşıdığını unutmamak önemlidir ve araştırmanızı yapmak en iyisidir, böylece olasılıklara tam olarak hazır olursunuz. Lazer göz cerrahisinin olası risklerini ve bunları minimum düzeye indirmek için neler yaptığımızı öğrenmek isterseniz yazının devamını okuyabilirsiniz.

  • Lazerden sonra görme seviyesinin beklendiği gibi olmaması

Her birey lazer göz cerrahisine farklı tepki verir ve gözleriniz iyileştikten sonra hala miyop, hipermetrop veya astigmat kusur kalabilir. Lazer göz müdahalesi, gözlük bağımlılığını azaltsada, onlara duyduğunuz ihtiyacı tamamen ortadan kaldırmaz, bu nedenle küçük puntolu yazıların okunması veya araç sürme gibi belirli bazı görevler için gözlük kullanmanız gerekebilir.

Bazı durumlarda, görme seviyenizi daha da artırmak için düzeltici  ‘ek’ bir uygulama gerekli olabilir. Kontrol muayenelerinizi yapan doktorunuz sizin için en uygun seçeneği önerecekdir.

  • Flep komplikasyonları

LASIK lazer göz cerrahisinde korneanın yeniden şekillendirilebilmesi için önce kornea dış tabakasından flep -yaprak şeklinde- kaldırılır. Bazı nadir durumlarda bu flep düzgün bir şekilde iyleşmez ise komplikasyonlar gelişebilir.

Manisa BatıGöz’de, flep komplikasyonu olasılığını en aza indirmek için bir dizi yenilikçi, bıçaksız lazer tedavi seçeneği sunuyoruz ve ayrıca hiç flep oluşturma gereği olmayan RELEX SMILE cerrahi alternatifimiz bulunmaktadır. Modern lazer göz tedavi seçeneklerimiz geleneksel bıçakl kullanılarak uygulanan LASiK yöntemlerinden çok daha güvenlidir ve olası bir komplikasyon gerçekleşmesi durumunda teknoloji daha iyi çözüm bulmamıza olanak verir.

  • Kuru göz sorunu

Lazer göz ameliyatından sonra hafif bir kaşıntı veya rahatsızlık veren kuru göz sorunu yaşayabilirsiniz. Bu noktada gözlerinizi ovmamak çok önemlidir, çünkü iyileşme sürecini aksatabilir.

Doktorunuz kuru göz rahatsızlığını en aza indirmek için size göz damlası verecektir. Gözleriniz iyileşmeye başladığında kuruluk hissinin gerileyip yakınmalarınızın azaldığını hissedeceksiniz.

  • Işıkta kamaşma veya hare etkisi

Lazer göz ameliyatı yaptıktan sonra bazı hastalarımız ışıkta gözlerinde kamaşma veya hare görme sorunu yaşayabilirler. Bu yan etkiler tipik olarak tedaviden sonraki ilk ay içinde önemli ölçüde azalır ve üç aylık dönemde iyileşmeye devam eder.

müdahaleden sonra kapsamlı bir takip programı uyguluyoruz. Bu nedenle lazer göz cerrahisinin herhangi bir yan etkisine maruz kaldıysanız, doktorunuz gözlerinizi takip etmek ve ileride başka tedavilere gereksinim duyup duymadığınızı belirlemek için hazır olacaktır.

Farklı lazer göz ameliyatları türleri için riskler

Lazer göz cerrahisinde komplikasyon riski, uygulanan müdahale türüne bağlıdır, çünkü her tedavi yönteminde farklı bir teknik kullanılır. LASIK, LASEK ve SMILE lazer göz cerrahisinin riskleri hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki makaleyi okuyun.

LASIK cerrahisi

LASIK , en tanınmış ve bilinen lazer göz ameliyat türlerinden biridir. LASIK tedavisi sırasında, kornea dış tabakasında ince bir flep oluşturulur. Bu nedenleLASIK tedavisinde kuru göz yanı sıra  flep komplikasyonu gelişme riski vardır.

Manisa BatıGöz’de, mümkün olan en iyi sonucun elde etmek için geleneksel bıçak kullanma yönteminden ziyade, son teknolojiye sahip femtosaniye lazer kullanarak LASIK ameliyatı gerçekleştirmekteyiz.

LASEK cerrahisi

LASEK , çoğunlukla LASIK ameliyatı yapılamayan kişilere alternatif tedavi olarak önerilir. LASEK işlemi sırasında, korneada flep oluşturulmaz, en üst yüzeydeki ince epitel tabakası gevşetilir ve geri katlanır. Bu nedenle LASEK tedavisinde flep komplikasyonları riski yoktur. Tedaviden sonra göz kuruması riski de daha düşüktür.

Bununla birlikte, LASEK’de iyileşme diğer tedavilere göre daha yavaş olabilir ve bir hafta kadar bandaj kontakt lensler kullanılır.  Tedaviden sonraki ilk birkaç gün gözlerinizde konfor sorunu yaşayabilirsiniz.

SMILE cerrahisi

ReLEx SMILE , en yeni lazer göz cerrahı çeşididir. Bu tedavi minimal invaziv ve bıçaksızdır. Flep oluşturulmaz, bu nedenle flep komplikasyonları riski yoktur ve kuru göz gelişme riskide azdır. Tedavi diğer lazer göz ameliyatlarından daha az invaziv olduğu için iyileşme hızlıdır ve konfor sorunu en aza indirgenmiştir. Bu tedavi aynı zamanda korneanın daha stabil kalmasını sağlarki, bu da uzun vadede daha iyi sonuç anlamına gelir.

Lazer göz ameliyatı risklerini en aza indirmek

Lazer göz cerrahisi komplikasyon riski, yüksek kalitede lazer cihazı, donanım ve ekipmanı, tecrübeli göz lazer cerrahı seçerek azaltılabilir.

Lazer göz ameliyatı güvenliğini en üst düzeye çıkarmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.  Lazer göz müdahalesi için bizi seçtiğinizde şunları sağlayacağımızdan emin olabilirsiniz:

  • Kişiselleştirilmiş tedavi

Tedaviye karar vermeden önce ön muayeneniz yapılacaktır. Doktorunuz Lazer göz ameliyatına uygunluğunuzu değerlendirmek için bazı tanı testleri uygulayacak ve ameliyatınızdan mümkün olan en iyi sonucu elde etmeniz için size özel bir tedavi planı hazırlayacaktır. Doktorunuz sizi ilk muayenenizden, ameliyatınıza ve müdahale sonrası süreçtede takip edecektir. Böylece bireysel ihtiyaçlarınızı bilen doktorunuz tarafından  tedavi edildiğinizden emin olabilirsiniz.

  • En iyi tesis ve teknoloji

Çalıştığımız göz hastane ve klinikleri teknolojinin en üst düzeyi ile donatılmıştır. Teknoloji ne kadar iyi olursa, lazer göz cerrahisinden elde edeceğiniz sonuçlar da o kadar tatmin edici olur.  Size en yeni lazer göz cerrahisi tekniklerini sunma konusunda gururluyuz.

  • Yüksek kaliteli tedavi sonrası bakım

Lazer göz ameliyatınızdan sonraki haftalar ve aylar, mükemmel sonuçlar elde etmek için hayati önem taşımaktadır. Her şeyin sorunsuz geçmesini sağlamak için size kapsamlı lazer göz ameliyatı sonrası bakım hizmeti sunmaktayız. Ameliyattan sonraki ilk kontrol randevunuzun yanı sıra iyleşme sürecini kontrol etmek için takip randevuları da alacaksınız.

Lazer göz ameliyatı riskini azaltmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, lazer göz muayenesinden önce, sırasında ve sonrasında cerrahınızın verdiği talimatlara titizlikle uymanızdır. Ameliyatınızı takip eden dönemde, gözlerinizi ovmamaya özen gösterin ve onları riske atan faaliyetlerden kaçının. Herhangi bir noktada endişeleriniz varsa, doktorunuza randevu alın ya da hasta telefon hattımızdan bilgi alın.