SMiLE mi? LASiK mi? karşılaştırması

Daha yeni her zaman daha iyi demek değildir.

Eski giyilmiş ayakkabılarınız yeni aldığınız parlak ve güzel kokulu ayakkabılarınıza göre daha rahat olabilir. Çocukluğunuzda oynadığınız eski pelüş hayvanınız mağzadan yeni alınan bir oyuncağa göre sizin için daha değerli olabilir.

Ancak bazende, dünün tozlu raflarında duran antikaları almak istemezsiniz: En yeni, en harika, en parlak ve en güncel sürümü istersiniz.  Diğer tüm modellerden daha iddialı üretilmiş, en ileri ve gelişmiş  teknolojik modeli.

Çoğu zaman eşyaların yaşı önemli değildir. İki yaşındaki bir otomobilin son model araçtan güvenlik ve performans açısından çok fazla farklılığı olmayacaktır. Eski mimari bir taş konak, genellikle çağdaş bir ev ile aynı değerdedir (daha fazla değilse). Ancak konu Lazer Göz Cerrahisi gibi bir konuya gelince seçiminizin sağlığınız üzerinde doğrudan etkisi olacaktır. Yani yeni olanı araştırmanız büyük önem taşımaktadır.

Göz lazer çizdirme tedavisinde iyinin iyisi

Yıllarca LASIK, Lazer Göz Cerrahisinin kralı oldu. Ancak LASiK ortaya çıktığında mükemmel olduğu iddiası yoktu. Tıbbi donanım üreticileri sistemlerini ve donanımlarını en yeni teknolojiyi entegre etmek için sürekli yenilemektir. Teknolojinin ömrü uzatabilmek, sistemlerin ve donanımın en yeni teknolojiyi entegre edecek şekilde sürekli yenilenmesi ile mümkündür.

LASiK yönteminde  korneanın dış tabakasında mikrokeratom veya femto lazer kullanılarak menteşeli bir flap oluşturulur.  Cerrah müdahale esnasında bu ultra-ince flebin altında erişir ve flebi orijinal konumuna geri katlamadan önce, tedaviyi gerçekleştirir.

LASIK yönteminde hala flebin nasıl yapılacağı tartışılırken teknoloji ve bilgi birikimi ilerledi. Bugün artık kornea içerisine tek bir lazer ile flep kaldırmadan adeta endoskopik olarak ulaşarak müdahale etmek mümkün hale geldi.

RELEX SMILE yöntemi nedir?

RELEX SMILE veya SMILE  Carl Zeiss VisuMax lazer cihazını kullanarak kornea dokusundan mikroskobik miktarda doku kaldırılmaktadır . Teknoloji harijkası cihaz korneanın tabakası içerisinde, kabarcıklar oluşturur. Bu kabarcıklar insan saç teli genişliğinin 1 / 100’ü ölçüsündedir ve alınması gereken dokuyu sınırlar. Daha sonra cerrah hatları belirlenmiş doku içerisindeki minik tünelleri birleştirerek sınırlanmış dokuyu dışarı almaktadır.

SMiLE teknolojisinin minimal invazif doğası ve inanılmaz ölçüdeki  hassasiyet sayesinde, yöntem Lazer Göz Cerrahisinde yeni imkanlar açtı. Dahası, iyileşme süresi konvansiyonel LASIK den daha kısadır ve geçici yan etkiler (kuru göz, gece ışıkta kamaşma) minimaldir.

Lazer Göz Cerrahisi tekniklerini otomobillerin motorlarına benzetecek olsaydık, LASIK benzinli, SMILE elektrik enerjili diyebilirdik. Benzin hala popüler ve fiyat açısından tahtını korumaktadır.  Ancak daha verimli ve daha iyi performans gösteren SMiLE in kralın tacını çalması an meselesidir.

Söylediğim gibi, LASIK bazıları için hala iyi bir seçenek olabilir. Doktorunuz ayrıntılı bir tarama muayenesinden sonra hangi yöntemin sizin için en iyi sonucu verebileceğini anlatarak tavsiyelerde bulunabilir.

Eğer RELEX SMiLE hakkında daha fazla bilgi edinmek ya da danışmak isterseniz, bugün bizi arayabilir yada mesaj yazabilirsiniz. 

 

 

One Comment

Comments are closed.